Košice, 9.4.2024
Študenti študujúci oblasti informačných technológií sa stretli dňa 9.4.2024 na už 19. ročníku prestížnej súťaže študentov slovenských stredných a vysokých škôl Networking Academy Games (NAG2024) v priestoroch Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity.
Do národného finále 19. ročníka „sieťovej olympiády“ postúpilo 122 študentov z 23 stredných a vysokých škôl. Vedomosti a zručnosti súťažiacich z oblasti počítačových sieti preveril test teoretických znalostí, ale aj praktická časť súťaže. Pri riešení úloh museli účastníci preukázať vedomosti na úrovni medzinárodnej priemyselnej certifikácie CCNA. Študenti sa museli popasovať s náročnými zadaniami a ukázať, že dokážu riešiť aj pomerne zložité problémy, ktoré sa vyskytnú pri reálnej prevádzke počítačových sieti. Tento rok bola pilotne zaradená nová kategória zameraná na kybernetickú bezpečnosť, v ktorej súťažiaci riešili test, ktorý preveril ich teoretické aj praktické zručnosti na úrovni NetAcad kurzov zameraných na kybernetickú bezpečnosť.
Súťaž bola organizovaná v štyroch kategóriách:
V oblasti sieťových technológií v kategórii „UNI SS“ – študentov stredných škôl, v kategórii „UNI – VS“ – študentov vysokých škôl a v kategórii „HS3“ – trojčlenné družstvá študentov stredných škôl a v oblasti kybernetickej bezpečnosti v kategórii „Kyberbezpečnosť SŠ” – študentov stredných škôl. Nad transparentnosťou a hodnotením súťaže dohliadala odborná porota zložená zo zástupcov akademickej sféry a expertov z firiem pôsobiacich v oblasti informačných technológií.
Výsledky 19.ročníka súťaže NAG 2024:
Kategória UNI-SS – študenti stredných škôl
- David Illéš, Spojená škola, Nové Zámky
- Denis Schreiner, Spojená škola, Nové Zámky
- Adam Krokavec, SPŠ elektrotechnická, Košice
- Matúš Rajniak, Súkromná SOŠ TA, Poprad
- Oliver Lichvár, SOŠ elektrotechnická, Liptovský Hrádok
Kategória UNI-VS – študenti vysokých škôl:
- Sebastián Petro, Technická univerzita v Košiciach
- Tibor Korcsok, Žilinská univerzita v Žiline
- Dominik Gurnik, Technická univerzita v Košiciach
- Jakub Varga, Žilinská univerzita v Žiline
- Lukáš Berko, Technická univerzita v Košiciach
Kategória HS3 – trojčlenné tímy študentov stredných škôl
- SPŠ elektrotechnická, Košice (Dávid Poľa, Michal Hudák, Samuel Gallik)
- SPŠ elektrotechnická, Košice (Adam Krokavec, Marek Horňák, Rudolf Zambory)
- SPŠ technická, Spišská Nová Ves (Boris Ledecký, Filip Geletka, Jakub Jendrál)
- Spojená škola, Nové Zámky (Alex Paulík, David Illéš, Denis Schreiner)
- SPŠ technická, Spišská Nová Ves (Damián Martin Maro, Florián Žifčák, Zdenko Sokolovský)
Kategória Kybernetická bezpečnosť – študenti stredných škôl
- Adam Krokavec, SPŠ elektrotechnická, Košice
- Patrik Viktor, SPŠ elektrotechnická, Prešov
- Oliver Lichvár, SOŠ elektrotechnická, Liptovský Hrádok
- Jana Majorová, SOŠ IT Banská Bystrica
- Marek Horňák, SPŠ elektrotechnická, Košice
Študentská súťaž NAG 2024 bola organizovaná spoločnosťou Cisco Systems Slovakia v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach, Žilinskou univerzitou, Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave, a spoločnosťou CEELABS, s.r.o. Súťaž sa uskutočnila aj vďaka partnerskej podpore: ALEF Distribution SK, AT&T Global Network Services Slovakia, s.r.o., DT-IT Solutions Slovakia s.r.o., NTT Slovakia s.r.o., Košice IT Valley, Kompetenčné a certifikačné centrum kybernetickej bezpečnosti, Americká obchodná komora v Slovenskej republike, Digitálna koalícia, Združenie Košice IT Valley a mediálnemu partnerovi NEXTECH.
Súťaž je registrovaná Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky ako súťaž v oblasti odborných zručností v kategórií C.
Cieľom Sieťového akademického programu Cisco, ktorý je na Slovenských školách už od roku 1999, je hľadať a rozvíjať talenty v oblasti sieťových technológií. Na Slovensku je do programu aktuálne zapojených päť univerzitných pracovísk a takmer 80 stredných škôl. Ročne tieto školy pripravia viac ako 400 expertov na úrovni priemyselného certifikátu CCNA a CCNP. Od roku 1999 bolo do programu zapojených viac ako 60 000 študentov.
Vedomosti a zručnosti v oblasti počítačových sietí dnes požadujú nielen veľké, ale čoraz častejšie aj menšie spoločnosti. Preto je o týchto odborníkov veľký záujem. Už samotný priebeh súťaže sledujú mnohé významné firmy, ktoré môžu medzi študentmi identifikovať nové talenty a osloviť ich s ponukou na spoluprácu. Práve sieťové akadémie učia budúcich IT profesionálov navrhovať, konfigurovať a prevádzkovať počítačové siete. Mladí ľudia s týmito znalosťami majú v dnešnej dobe výbornú perspektívu na uplatnenie sa na trhu práce.
„Úloha sieťových špecialistov sa postupne mení a praxi sa musí prispôsobovať aj ich vzdelávanie. Z toho vychádza aj vzdelávací program Sieťových akadémií. Študenti v rámci vzdelávacieho programu riešia simulované úlohy, s akými by sa mohli stretnúť aj v skutočnom živote. Rutinné konfigurácie budú totiž čoraz viac zvládať aj automatické siete a od IT špecialistov sa bude očakávať viac kreatívnej činnosti, porozumenie celkovej stratégii firiem a prepájanie technológií s biznisom“ povedal Peter Feciľak, predseda poroty NAG 2024.
Viac informácií o súťaži, ako aj celkové výsledky je možné nájsť na www.netacad.sk/nag.